“Alsam mı, almasam mı? İhtiyacım var mı, yok mu?” derken Mi Band 2'yi kolumda buldum ve giyilebilir teknolojilere ilk adımı da atmış oldum. Mi Band 2, bulunduğum ortamlarda birçok kişinin ilgisini çekti. Mi Band 2 ile ilgili birçok soru da arkasından geldi. Şimdi, bu soruları yanıtlayarak sizi Mi Band 2 ile tanıştıracağım.

1. Mi Band 2 nedir, ne yapar?

Mi Band 2, Xiaomi şirketinin Mi Band 1 ve Mi Band 1S’in ardından piyasaya sürdüğü akıllı bilekliktir. Mi Band 2'nin önceki modellerinden farkı OLED Display, dokunmatik buton, yeni tasarımı ve daha geliştirilmiş adım sayacı.

Mi Band 2 (Görsel: http://shiftdelete.net/xiaomi-mi-band-2-tanitildi-72067)

OLED Display ile devam edelim. OLED Display üzerinde görmek istediğimiz ekranları seçme gibi bir şansımız var.

Mi Fit uygulaması ile görmek istediğimiz ekranları kolaylıkla seçebiliyoruz.

Mi Band 2 ile artık akıllı bilekliğin yanı sıra saat takmanız gerekmiyor, 0.42" ekran üzerinde saati, dilerseniz tarihi ve günü de görebilirsiniz. Bu tercihi Mi bize bırakıyor.

Yalnız saati tercih ettiğimde daha büyük punto ile ekranda yer alıyor.

Yine OLED Display üzerinde saatin hemen ardından gün içerisinde kaç adım attığınızı ve bir sonraki ekranda da kaç KM yürüdüğünüzü görebilirsiniz.

Mi Band 2 üzerinde adım ve km ekranı.

Bunların yanı sıra ekranınızda gün içerisinde yaktığınız kalori miktarı da yer alıyor fakat ben bu kalori ekranının doğruluğundan emin olamadığım için kullanmıyorum.

Ve nabız, gün içerisinde, “Bakayım nabzım kaç?” gibi ölçümler yapmıyorum fakat kimi aktiviteler -yüzme, koşma- sırasında ve sonrasında nabzımı kontrol ederim, koşu sırasında görmem gereken değer ile gördüğüm değer arasında ciddi bir fark varsa koşumu yavaşça sonlandırıyorum. Koşunun ardından dinlenirken de nabzımın normal değerlerini görmeden yeni bir işe başlamıyorum ve dinlenmeye devam ediyorum.

Nabzınızı ölçmesi birkaç saniye alıyor.

En son ekranda da batarya durumunu görebilirsiniz fakat bu ekrana gerçekten ihtiyacınız yok. Mi Band 2, 70 mAh’lik bataryası ile yaklaşık 20 günlük bir batarya ömrü sunuyor. Kendine özgü bir şarj kablosu ile de yaklaşık 2 saat içerisinde tam şarj oluyor, aman şarj kablosunu kaybetmeyin.

Şarj etmek aklınızın ucundan bile geçmiyor.

2. Eee, başka neler yapıyor?

Mi Band 2'nin küçük ve şık detayları da var, biraz onlara değinelim. Mesela bileğinizi kaldırdığınızda Mi Band 2'nin ekranını çalıştırabilirsiniz. Ekranlar arasındaki geçişi Mi Band 2 üzerindeki dokunmatik buton ile yapabilirsiniz fakat bu butonu neredeyse hiç kullanmadım diyebilirim, çünkü bileğinizi çevirerek de ekranlar arasında geçiş yapabilirsiniz, ben de bunu kullanıyorum. Tabiki Xiaomi bu tercihleri de bize bırakıyor, özgürsünüz.

Mi Fit uygulamasında Mi Band 2 ayarları.

Bildirimler, en çok sorulan noktalardan biriydi. Evet, Mi Band 2 ile telefonunuza gelen bildirimleri görebiliyorsunuz. Gelen arama uyarılarını açtığınızda, telefonunuz çalmaya başladıktan 3 sn. sonra bilekliğinizin titrediğini göreceksiniz fakat Mi Band 2'de kimin aradığını göremiyorsunuz, sadece telefon ikonu ve titreşim ile sizi haberdar ediyor. Özellikle telefonunuzu sessizde unuttuğunuz zaman bu özelliği daha çok seveceksiniz.

[Güncelleme] Twitter’da blogumu takip eden bir kullanıcı telefonun dilini İngilizce’ye çevirdiğimizde kimin aradığını, aynı zamanda SMS&iMessage için de kimin mesaj attığını görebildiğimizi iletti -Tabi mesaj içeriğini göremiyoruz-. Telefonun dilini İngilizce’ye çevirerek test ettim, Türkçe karakterleri göz ardı edersek harika çalışıyor, seveceksiniz.

(Görsel: https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwjt76WR89HSAhWFXRQKHengDkYQjxwIAw&url=http%3A%2F%2Fc.mi.com%2Fin%2Fthread-29639-1-1.html&psig=AFQjCNHfodLfllcADEjWyrv4F0EivkxB2Q&ust=1489440126319980)

Mi Band 2'nin alarmını kurduğunuzda sizi sabah uyandırmak için titriyor. Peki bu titreşim gerçekten uyandırıyor mu? Açık konuşmak gerekirse tam anlamıyla uyandığım söylenemez uyku sırasındayken bu titreşim mini bir masaj gibi geliyor, keşke diğer bileğimde de olsa diyorum :) Siz yine de telefonunuzun alarmını kurmayı ihmal etmeyin derim.

Mi Fit uygulamasında Mi Band 2 alarm ayarlama ekranı.

Bildirimlere değinmişken, Twitter, WhatsApp, SMS, Mail bildirimlerinizi de Mi Band 2'nin ekranında görebiliyorsunuz fakat bildirimin içeriği ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor, sadece bildirimi gelen uygulamanın ikonunu görebiliyorsunuz. Bir de Mi’nin kendi bildirimleri, günlük adım hedefinize ulaştığınızda ya da uzun süre oturduğunuzda harekete geçmeniz için bir bildirim alıyorsunuz. Ben bir saat aynı yerde oturacak kadar hareketsiz biri olmadığımdan dolayı bu özelliği kullanmıyorum. Eğer bir toplantı yönetiyorsanız, bilirsiniz uzun süreli toplantılardan kimse hoşlanmaz bu bildirim sizi toplatılarınızı noktalamanız gerektiği konusunda küçük bir dokunuş yapabilir.

Mi Fit uygulamasında Mi Band 2 bildirim ayarları.

Ve son özellik, Mi Band 2'yi tercih etme sebebim, uyku analizi. Kimi zaman oldukça yoğun bir tempo ile çalışıyoruz, vücut direnci de yüksek biri değilim kısa süre içersinde tüm gücümü kaybedebiliyorum. Bu problemi çözmek için birçok şey -Beslenme alışkanlıklarımı değiştirmek, düzenli olarak koşu yapmak.- denedim, deniyorum. Bu problemi çözerken, en önemli etkenin uyku olduğuna karar verdim ve sağlıklı bir uyku ile ilgili birçok blog okudum; kimileri güneş doğmadan beş saat uyuyun derken, kimileri 23.00–5.00 gibi önerilerde bulundu, kimileri sabah 10'da uyanın derken kimileri de 3'de uyuyun diyordu. Biz robot değiliz, herkesin ideal saati farklıdır. İşte Mi Band 2 burada devreye giriyor. Kaçta uyuduğunuzu ve kaçta uyandığınızı hatasız olarak görebiliyorsunuz daha da önemlisi uykunuz sırasında gece ne kadar uyandığınızı, ne kadar derin uyuduğunuzu hangi saatlerde derin uyuduğunuzu artık biliyorsunuz. Bende birçok farklı test ile kendime en ideal uyku saatimi bulabildim. Kesinlikle gün içerisindeki veriminizi arttırıyor. Uyku analizi ile ilgili eleştirim, gün içerisinde 30dk–45dk sürelerle kestiriyorum, Mi Band bunu algılamıyor ve bununla ilgili size veri üretmiyor.

[Güncelleme] Telefonumun dilini İngilizce’ye çevirdiğimde 12 saatlik zaman dilimini kullanmaya başladım. 12 saatlik zaman dilimi ile ne yazık ki uyku verilerinizi oluşmuyor. Uyku verilerinizin oluşması için 24 saatlik zaman dilimini tercih etmelisiniz.

Mi Fit uygulamasında uyku verilerinize ve analizinize kolaylıkla erişebilirsiniz.

3. Tasarımı hakkında ne düşünüyorsun?

Mi Band 2 sadece 19 gram. Ekranın ve sensörlerin bulunduğu parça siyah ve dört farklı kayış seçeneği ile geliyor. Benim tercihim, günlük giysi tercihlerime de uygun olması nedeniyle siyah kayış oldu. Kolunuzda sırıtan bir aksesuar değil, şık görünüyor. Uzun süre kullanımda biraz rahatsızlık hissediyorum, bu yüzden gün sonunda birkaç saat kolumdan çıkarıyorum. Spor bir havası olduğundan, bir suit giydiğinizde Mi Band’inizi kullanmanız şık olmayacaktır fakat verileriniz sizin için değerliyse ve hiçbir verinizi kaçırmak istemiyorsanız Mi Band’inizi kayışından çıkarıp ceketinizin cebinde taşıyabilirsiniz, böylelikle adımlarınız da sizinle olacaktır.

(Görsel: http://www.androidauthority.com/xiaomi-mi-band-2-review-700045/)

4. Nereden aldın, kaça aldın?

AliExpress’ten $24.99'a aldım. Kargonun taşınması sırasında ürünüm kayboldu ve satıcımız hem ödememi iade etti hem de Mi Band 2'yi tekrar gönderdi. Gümrüğe takılma gibi bir durum söz konusu değil, rahatlıkla sipariş edebilirsiniz. Mi Band 2 ile ilk karşılaştığımda Apple kutularını anımsatan şık bir kutu ile karşılaştım. Kutunun içerisinden Mi Band, siyah kayış, şarj kablosu ve garanti belgesi çıktı.

Kutusu ve içeriği.

5. Son olarak, Mi Band 2 alınır mı?

Öncelikle, şuna netlik getirelim; Mi Band 2, iOS cihazınızla da stabil bir şekilde çalışıyor ben iPhone 5 ile Mi Band’i kullanıyorum. Bunun için herhangi bir Jailbreak işlemi yapmanız gerekmiyor. App Store’da yer alan Mi Fit uygulamasını indirmeniz yeterli olacaktır. Android cihazlar arasında küçük birkaç fark var, mesela iPhone’ununuzun kilidi Mi Band 2 yakınlarınızdayken açılmıyor, Android cihazlar da açabilirsiniz. Bir de Android cihazlarda bildirim alabileceğiniz uygulama sayısı daha fazla. Mi Band 2 ile verilerinizi analiz ederek daha sağlıklı bir yaşam için hayatınızda küçük değişiklikler yapabilirsiniz ve giyilebilir teknolojiler ile de tanışarak geleceğe küçük bir adım atabilirsiniz. Fiyatına baktığımızda da oldukça makul. Bir ay boyunca iOS cihazımda Mi Band 2 kullanan biri olarak benim kararım, Mi Band 2 alınır.

Lei Jun, Xiaomi CEO. (Görsel: http://www.techtimes.com/articles/162637/20160602/xiaomi-mi-band-2-finally-debuts-all-you-need-to-know.htm)

Xiaomi, Apple’dan sonra fanı olduğum şirketlerden biri, daha önce de Mi Power Bank kullanmaya başlamıştım, o noktada da gayet başarılıydı. Mi Band 2 ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım, hoşçakalın.

Bireysel Dijital Çözümler, @garantibbva

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store